Skip to product information
1 of 3
Variant missing image
Regular price
Sale price
Better pricing available.
Request a Quote Here Processing...
SKU: DIV-DT-9SA30
Lead Time: 10 - 15 Business Days
View full details
  • Model#: DIV-DT-9SA30
  • Limited Lifetime Warranty
  • Minimal Assembly Required
  • Country of Manufacture: United States
View More Details →
Similar Items
View All
Certifications
certified
Made in America
certified
MAS Certified
Product Details
Product Features
  • Solid Maple Construction
  • Adjustable drawing surface with pencil stop and soft close hinges and a flat fixed top
  • The unit is finished with a chemical resistant, earth-friendly UV finish
Resources and Downloads
Product Specs
Details
adjustable drawing surface dimensions 24" W x 24" D assembly Minimal Assembly Required
flat fixed top dimensions 12" W x 24" D surface 0.75" Almond Colored Plastic Laminate
top adjusts From 0 to 30 Degrees warranty Limited Lifetime Warranty
weight 25 lbs country of manufacture United States
model # DIV-DT-9SA30
Dimensions
overall depth 24 in overall height 30 in
overall width 36 in