Diversified Woodcrafts General Storage Cabinet - 48"W x 22"D (Diversified Woodcrafts DIV-GSC-22)
Skip to product information
1 of 1
Variant missing image
Regular price
Sale price
Better pricing available.
Request a Quote Here Processing...
Select Size
SKU: DIV-GSC-22
Lead Time: 10 - 15 Business Days
View full details
  • Model#: DIV-GSC-22
  • Limited Lifetime Warranty
  • Fully Assembled
  • Country of Manufacture: United States
View More Details →
Similar Items
View All
Certifications
certified
Made in America
certified
MAS Certified
SEFA Compliant
Product Details
Solid hardwood, solid maple and maple veneers, highlighted by an earth-friendly UV finish. Available with hinged maple doors. Each cabinet comes with a 3-point locking system. Units 36" and wider have 1" shelves. 24" and 30" wide maple door units have 3/4" shelves. All units include two fixed and four adjustable shelves.
Product Features
  • Constructed of solid maple and maple veneers
  • Double doors have a 3-point locking system
  • Finished with a durable chemical resistant UV finish
  • Cabinet should be secured to the wall for safety. Mounting hardware is not included
Product Specs
Details
assembly Fully Assembled doors 2 Solid doors
shelf thickness 1" warranty Limited Lifetime Warranty
weight 343 lbs weight capacity 40 lbs per sq ft
country of manufacture United States model # DIV-GSC-22
adjustable-height shelves 4 in fixed-height shelves 2 in
Dimensions
depth 22 in height 84 in
width 48 in